Artykuł sponsorowany

Zaburzenia integracji sensorycznej - czym są i jak je leczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej - czym są i jak je leczyć?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci. Rodzice zastanawiają się, czym są te zaburzenia, jakie są ich przyczyny, objawy oraz jak można je skutecznie leczyć. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat zaburzeń integracji sensorycznej oraz terapii SI, która jest jednym z głównych narzędzi terapeutycznych stosowanych w leczeniu tego rodzaju problemów.

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to proces, który pozwala naszemu organizmowi na właściwe odbieranie, interpretowanie i reagowanie na bodźce zewnętrzne. Zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do trudności w funkcjonowaniu dziecka w różnych obszarach życia, takich jak nauka, zabawa czy codzienne czynności. Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że mogą one wynikać zarówno z czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Niekiedy zaburzenia te występują jako objaw towarzyszący innym problemom rozwojowym, takim jak ADHD czy autyzm.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być bardzo różnorodne i zależą od tego, które zmysły są najbardziej dotknięte problemem. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie zawsze wszystkie objawy występują jednocześnie. Do najczęstszych należą m.in. nadwrażliwość na bodźce sensoryczne (np. dźwięki, światło, dotyk), trudności z koncentracją uwagi, problemy z koordynacją ruchową czy opóźnienia w rozwoju mowy.

Terapia SI jako metoda leczenia zaburzeń integracji sensorycznej

Terapia SI (Sensory Integration) to metoda opracowana przez amerykańską terapeutkę dr A. Jean Ayres. Jej celem jest stymulowanie zmysłów dziecka w taki sposób, aby umożliwić mu prawidłowe przetwarzanie informacji sensorycznych oraz rozwój właściwych reakcji na bodźce zewnętrzne. Terapia SI opiera się na indywidualnym podejściu do dziecka oraz dostosowaniu ćwiczeń do jego potrzeb i możliwości. Stosuje się w niej różnorodne techniki i narzędzia terapeutyczne, takie jak huśtawki, piłki czy materace. Ćwiczenia mają na celu stymulowanie poszczególnych zmysłów, a także rozwijanie umiejętności motorycznych i społecznych. 

Ważną rolę w terapii SI odgrywa także środowisko, w którym odbywają się zajęcia. Powinno ono być bezpieczne, stymulujące i dostosowane do potrzeb dziecka. Terapeuta powinien dbać o to, aby dziecko czuło się komfortowo i swobodnie podczas sesji.

Kiedy warto zdecydować się na terapię SI?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy sugerujące zaburzenia integracji sensorycznej, warto skonsultować się z terapeutą zajmującym się tą problematyką. Specjalista przeprowadzi szczegółową diagnozę oraz oceni, czy terapia SI będzie odpowiednią metodą wsparcia dla twojego dziecka.

Terapia SI może przynieść wiele korzyści dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej. Pomaga im lepiej funkcjonować w codziennym życiu, radzić sobie ze stresem oraz rozwijać umiejętności niezbędne do nauki i nawiązywania relacji z rówieśnikami. Warto więc dać swojemu dziecku szansę na poprawę jakości życia dzięki terapii SI.